Největší větrná farma subsaharské Afriky je sice připravena k zahájení provozu, až do příštího roku však zůstane ladem, protože Keňa dosud nevybudovala přenosovou soustavu. Informovala o tom agentura Reuters.

Dánský výrobce větrných turbín Vestas Wind Systems instaloval 365 turbín o kapacitě 310 megawattů v poušti u jezera Turkana v březnu. Práce mu trvaly necelý rok a svou největší zakázku co do počtu turbín dokončil dva měsíce před termínem. Projekt v jedné z největrnějších oblastí afrického kontinentu, který stál v přepočtu 678 milionů USD (15,86 miliardy Kč), je největší investicí soukromého sektoru v Keni a je pod drobnohledem investorů pátrajících po možnostech výroby obnovitelné energie v Africe.

Farma měla zahájit provoz v červnu, ale keňská státní Kenya Transmission Company (KetraCo) zodpovědná za přenosovou soustavu se zpozdila se stavbou. Vestas předpokládá, že dokončena bude počátkem příštího roku. Elektrické vedení o délce 428 kilometrů povede z Loiyangalani na severu země na jih do Suswy. Původní termín dokončení byl v říjnu 2016, realizaci ale pozdržela zejména obtížná jednání s majiteli půdy na trase. KetraCo nyní plánuje dokončení výstavby na letošní srpen. Větrná farma u jezera Turkana má po dokončení pokrývat 15 procent energetické spotřeby Keni.

Původně měl projekt zahájit provoz už v roce 2011, ale kvůli finančním a stavebním průtahům se s jeho realizací začalo až v roce 2014.

Přestože o finanční prostředky není nouze, investice do obnovitelné energie v Africe se uskutečňují jen pomalu kvůli byrokratickým a infrastrukturním překážkám. Vestas nicméně doufá, že „velmi brzy“ ohlásí nový projekt větrné farmy v Maroku a západní Africe.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner