Praha 10. září (ČTK) – Nejvíce hracích automatů na obyvatele bylo loni v Karlovarském kraji, v přepočtu na 10.000 lidí 106,5. Následoval Plzeňský kraj (79,1). Nejmenší počet měl kraj Vysočina (26). Vyplývá to z Výroční zprávy o hazardním hraní v Česku za rok 2016, kterou v pondělí projedná vláda. Celkově bylo na konci loňského roku v Česku povoleno 57.452 hracích automatů, meziročně o pět procent méně.

V porovnání s rekordním rokem 2011 byl počet hracích automatů zhruba poloviční. Zástupci Transparency International a sdružení Občané proti hazardu před časem uvedli, že po půl roce platnosti nového zákona o hazardu hracích automatů letos paradoxně přibylo.

To potvrdil mluvčí ministerstva financí (MF) Filip Běhal. „Jedná se ale o dočasný efekt toho, že provozovatelé se v prosinci 2016 předzásobili povoleními, která jim MF podle tehdejšího zákona bylo povinno udělit. Tato povolení ve velkém rozsahu vyprší na přelomu let 2017 a 2018,“ řekl. Počet automatů podle něj poté výrazně klesne. Za pozitivní považuje to, že klesá počet provozoven. Ke konci června 2017 se meziročně snížil o šest procent na 3822.

Podle předběžných údajů MF hráči v Česku loni ve všech hazardních hrách prohráli 39,3 miliardy korun, což představuje souhrnný hrubý příjem provozovatelů hazardních her. Loni se meziročně zvýšil téměř o třetinu. Do hazardních her hráči vložili 196,4 miliardy korun, na výhrách bylo vyplaceno 157,1 miliardy korun. Největší, více než třetinový podíl na celkových vložených sázkách, měly takzvané technické hry, což jsou nejčastěji automaty. Následovaly internetové kurzové sázky se čtvrtinovým podílem. Na prohraných sázkách se ovšem technické hry podílely 47 procenty, následovaly internetové kurzové sázky s podílem 13 procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner