V Praze dnes začíná hlavní program největšího setkání sociologů a socioložek v evropské historii. Do 28. srpna bude metropole hostit 3500 vědců a vědkyň z Evropy i mnoha mimoevropských zemí. Hlavními hosty a řečníky je několik slavných sociologů, jako například britský sociolog Christopher T. Whelan nebo americká socioložka Arlie R. Hochschild. Konference je pořádaná pod názvem Rozdíly, nerovnosti a sociologická imaginace. Vědci budou diskutovat o současných problémech, s nimiž se potýkají vyspělé země, obzvláště Evropa.

Podle ředitele Sociologického ústavu Akademie věd ČR Tomáše Kosteleckého je velká část problémů důsledkem nárůstu sociálních nerovností mezi státy i mezi lidmi v rámci jednoho státu, regionu nebo města.

Jde podle něj o proces, který je pozorován dlouhodobě a který prohloubila celosvětová hospodářská krize. Rostoucí nerovnosti ve svých důsledcích ohrožují podle Kosteleckého samotnou existenci demokracie a zároveň významně narušují vztahy mezi státy.

Sociologové nabízejí například obcím i jednotlivcům poznatky, jimiž pomohou zastavit příliv fatalismu a apatie k problémům dnešní společnosti a hledat cesty k jejímu dalšímu úspěšnému rozvoji.

Už v úterý konferenci slavnostně zahájil slavný polsko-britský sociolog Zygmunt Bauman, který v listopadu oslaví 90. narozeniny. Již v 60. letech podporoval rozvoj československé sociologie. Za to obdržel nejvýznamnější akademický titul Karlovy univerzity. Ve svém díle se snaží zachytit stav společnosti i její zásadní proměny ve 20. století, zabýval se i problematikou holokaustu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner