Ruský nejvyšší soud dnes zrušil rozsudek, kterým nižší soudy poslaly opozičního aktivistu Ildara Dadina do vězení podle sporného paragrafu o trestání za opakované přestupky na demonstracích, a nařídil propustit vězně na svobodu. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat, uvedla agentura Interfax.

Dadinovo odsouzení na tři roky do vězení v prosinci 2015, později zmírněné odvolacím soudem o půl roku, vyvolalo velký rozruch. Dadin byl totiž prvním odsouzencem podle nového paragrafu, který opakované zatčení na nepovolených demonstracích postihuje vězením. Ještě větší pobouření veřejnosti vzbudil Dadinův dopis z vězení, ve kterém si stěžoval na mučení. Později byl přeložen do jiného vězení.

K okamžitému osvobození aktivisty vyzval Evropský parlament. Ochránci lidských práv považovali Dadina za politického vězně, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.

Dadinův případ se tento měsíc dostal i k ústavnímu soudu. Ten sice odmítl zrušit kontroverzní paragraf jako neústavní, nicméně požádal parlament o změnu sporného ustanovení, a také vybídl přezkoumat Dadinovo odsouzení.

Opozičníkova advokátka ještě nevěděla, zda její klient bude požadovat soudní rehabilitaci, ke které vybízí rozhodnutí nejvyššího soudu. „Ildar má k soudům komplikovaný vztah. Těžko říct, zda bude požadovat nějaké odškodnění,“ řekla novinářům Xenija Kostrominová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner