Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nechystá výměnu podřízených kvůli zprávě sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. ČTK to dnes řekl mluvčí zastupitelství Petr Malý. Komise kritizovala kroky státních zástupců při prověřování změn v policii a sněmovna na základě zprávy komise vyzvala vládu, aby zvážila v souvislosti s činností Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) i personální změny.

Zeman dnes uvedl v České televizi, že neustále monitoruje činnost podřízených vedoucích státních zástupců, ale zatím se neobjevily důvody pro odvolání žádného z nich.

Podle zákona o státním zastupitelství jmenuje vrchní státní zástupce ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce. Stejně to funguje i u odvolání vrchních státních zástupců. Ministr je navíc může odvolat v případě, že závažným způsobem poruší povinnosti, které vyplývají z jejich funkce. Náměstky vrchních státních zástupců jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti na návrh vedoucího státního zástupce, o jehož náměstka se jedná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner