Berlín 7. srpna (ČTK) – Nejznámější německý popírač holokaustu Ernst Zündel je po smrti. Zemřel ve věku osmasedmdesáti let, informovala dnes agentura AP. Kvůli popírání masového vyvražďování Židů během druhé světové války si v minulosti odpykal několikaletý trest vězení.

V Německu narozený Zündel žil v minulosti v USA i v Kanadě, odkud byl v roce 2005 vydán do spolkové republiky. V listopadu téhož roku s ním byl zahájen v Mannheimu proces, na jehož konci byl tehdy sedmašedesátiletý muž odsouzen k pětiletému trestu vězení.

Soud přijal argumentaci obžaloby, podle níž Zündel dlouhodobě a soustavně ve svých spisech i na webové stránce popíral nezvratně prokázanou skutečnost, že němečtí nacisté zahubili miliony Židů. Verdikt zdůraznil, že společnost musí být před takovými osobami, jako je Zündel, chráněna.

Zündel, který byl z vězení propuštěn po odpykání trestu v březnu 2010 a v posledních letech žil v Německu, měl v minulosti řadu stoupenců mezi krajně pravicovými kruhy ve světě. Rovněž v Česku byl za podporu Zündela a šíření jeho názorů v roce 2006 odsouzen ke dvěma letům vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky dvaadvacetiletý Antonín Čermák, který pořádal před německým velvyslanectvím v Praze demonstraci za Zündelovo propuštění.

Popírání holokaustu i používání nacistických symbolů jsou v Německu trestnými činy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner