Bývalý prezident Peru Pedro Pablo Kuczynski, který tento týden rezignoval, jelikož čelil odvolání kvůli podezření z korupčního jednání v souvislosti s brazilskou firmu Odebrecht, nesmí v nadcházejících 18 měsících kvůli vyšetřování jeho případu vycestovat ze země. S odkazem na dnešní rozhodnutí soudce Juana Carlose Sancheze o tom informovala agentura Reuters.

Z právního pohledu máme dostatečné důvody k tomu, abychom Kuczynskému zabránili vycestovat ze země, stálo v prohlášení soudu. Exprezidentův právní zástupce vzápětí oznámil, že Kuczynski bude ve vyšetřování spolupracovat a zákaz vycestovat dodrží.

Bezpečnostní složky mezitím dnes podnikly ve dvou domech patřících Kuczynskému, který je bývalým bankéřem na Wall Street, razie.

V letech 2004 až 2013 Kuczynski od firmy Odebrecht dostal přes 780.000 dolarů (asi 16 milionů korun). Exprezident odmítá, že by dělal něco nezákonného a tvrdí, že šlo o peníze za poradenskou činnost.

Kuczynski rezignoval ve středu. O dva dny později se prezidentského úřadu ujal viceprezident Martín Vizcarra, který se zavázal, že bude usilovně bojovat proti korupci v zemi. Nový prezident rovněž oznámil, že sestaví nový kabinet a požádal zákonodárce, aby mu pomohli v občanech opět vybudovat důvěru ke státním institucím, jejichž reputace byla v důsledku politické krize poškozena .

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner