Madrid 4. prosince (ČTK) – Španělský soudce dnes rozhodl o kauci pro šest zadržovaných bývalých členů katalánské vlády, ale ve vazbě bez možnosti kauce ponechal čtyři členy katalánského separatistického hnutí – někdejšího vicepremiéra Oriola Junquerase, dva aktivisty separatistických organizací ANC a Ómnium a rovněž bývalého katalánského ministra vnitra Joaquima Forna.

Šest zbylých zadržených bývalých členů vlády může vyjít na svobodu při složení kauce 100.000 eur (2,6 milionu Kč). Podle agentury AP by šestice měla opustit vězení ještě dnes.

Sedm bývalých ministrů a Junqueras stejně jako Jordi Cuixart a Jordi Sánchez z ANC a Ómnium byli zadrženi kvůli prosazování nezávislosti Katalánska. Vazbu na bývalé členy vlády soud uvalil 2. listopadu.

Do Bruselu se uchýlili bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont a čtyři exministři a dnes se tam účastní soudního státní o svém možném vydání do Španělska.

Katalánci se pro nezávislost vyslovili v referendu 1. října, ačkoli španělské úřady hlasování masivně bránily. Madrid koncem října bývalou katalánskou vládu odvolal a na 21. prosinec vypsal předčasné regionální volby.

Průzkumy dávají největší šanci na vítězství straně Republikánské levice Katalánska (ERC), jejíž kandidátku vede Junqueras. Kampaň začíná oficiálně o pondělní půlnoci. Junqueras a další uvěznění politici minulý týden sdělili, že už nebudou usilovat o jednostranné vyhlášení nezávislosti svého regionu.

Soudce Pablo Llarena dnes při obhajování svého rozhodnutí řekl, že se uvidí, zda je Junquerasův slib o dodržování španělského zákona opravdový. Llarena sdělil v krátkém prohlášení, že se rozhodl nepovolit čtveřici kauci. Podle něj sice není pravděpodobné, že by se skupina pokusila ze Španělska odjet, ale hrozí, že bude pokračovat v trestné činnosti. Ve volbách bude kandidovat podle agentury AFP 12 ze 14 členů bývalé katalánské vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner