Několik set uprchlíků se dnes vydalo pěšky z centra Bělehradu směrem k maďarským hranicím. Migranti nesou ručně psané transparenty a skandují výzvy k otevření hranice, informuje agentura Reuters s odvoláním na svědky.

Skupina podle nich míří na sever podél řeky Sávy a občas se zastavuje kvůli vyjednávání s policií. Většina uprchlíků jsou muži a chlapci okolo 15 let nebo starší. „Jsme lidé, ne zvířata,“ hlásá jeden z transparentů.

Mnoho běženců v Bělehradě se podle agentury Reuters mylně domnívalo, že po víkendovém maďarském referendu o uprchlických kvótách se hranice opět otevře. Maďaři se ale vyslovovali k tomu, zda souhlasí s přerozdělováním migrantů v rámci Evropské unie. Hlasování, v němž se většina postavila proti kvótám, je kvůli malé účasti neplatné.

V Srbsku nyní zůstává zhruba 7000 běženců ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí. V cestě dál do Evropy nemohou pokračovat kvůli plotu na maďarsko-srbské hranici. Mnoho imigrantů přebývá v provizorních táborech u hlavního nádraží v Bělehradě.

Velká skupina uprchlíků došla nedávno ze srbské metropole až do města Novi Sad poblíž hranice s Maďarskem. Odtud je úřady nechaly rozvézt do uprchlických středisek v Srbsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner