Londýn 4. února (ČTK) – Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v Londýně proti nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na přechodnou dobu uzavřel hranice USA pro uprchlíky i pro občany některých muslimských zemí. Účastníci akce se shromáždili poblíž americké ambasády v britské metropoli. Lidé nesli transparenty s hesly „Ne Trumpovi. Ne válce.“ nebo „Solidaritu, ne rasismus!“.

Americký prezident podepsal minulý týden nařízení, jímž uzavřel na dobu tří měsíců hranice státním příslušníkům sedmi zemí (Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu), u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob.

Trumpův výnos vzbudil kritiku a četné protesty doma i v cizině, a to nejen v ulicích. Proti nařízení se vyslovili i soudci v několika státech USA a v pátek jeho platnost pozastavil federální soudce James Robart.

„Jsem tady kvůli mým právům i kvůli právům všech muslimů, Mexičanů a Palestinců… Ať je jasné, že se dokážeme sjednotit jako země a postavit se bigotnímu rasistovi, který nenávidí ženy,“ citoval list The Guardian jednoho z účastníků dnešní londýnské demonstrace.

Kvůli Trumpově antiimigrační politice Britově od minulého víkendu začali podepisovat petici proti návštěvě amerického prezidenta v Británii, kam ho pozvala premiérka Theresa Mayová. Dosud už ji podepsalo přes 1,8 milionu lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner