Paříž 8. května (ČTK) – Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v centru Paříže proti nově zvolenému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Podle médií šlo většinou o radikální odboráře a levicové aktivisty. Protesty, na které dohlížela policie, se obešly bez vážnějších incidentů, zadrženo bylo jen několik osob. Mnohem násilnější protesty se konaly už v noci po vyhlášení výsledků voleb.

Protestující se sešli na náměstí Republiky a vyrazili na pochod k náměstí Bastily, během kterého provolávali hesla proti kapitalismu, volnému trhu a mezinárodním organizacím. Organizátoři vyzvali k vytvoření sociální fronty odporu vůči Macronově politice, která podle nich může ohrozit sociální jistoty Francouzů, případně být nešetrná k životnímu prostředí.

„Jen málo lidí volilo Macrona z vlastního přesvědčení,“ řekl listu Le Figaro jeden z účastníků pochodu Michael Adam, který v prvním kole voleb podpořil krajně levicového kandidáta Jeana-Luca Mélenchona a ve druhém si z dvojice Macron – Marine Le Penová nevybral. Stejně tak to udělala řada dalších, i proto byla volební účast nejnižší od roku 1969, činila méně než 75 procent.

Demonstranti, kterých bylo podle policie přibližně 2000, vcelku pokojně prošli centrem metropole, přičemž policisté zasáhli pouze u ojedinělého incidentu, při němž zadrželi několik lidí.

Mnohem násilnější protesty se v Paříži konaly už v noci na dnešek, po oznámení výsledků voleb. Policie v této souvislosti zadržela více než 100 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner