Více než desítka zemí Latinské Ameriky a Kanady odmítla nový zákonodárný orgán, který ustavil venezuelský prezident Nicolás Maduro. Tyto země také v noci na dnešek uvedly, že nebudou uznávat kroky nového orgánu, pokud je nepotvrdí ve volbách zvolený parlament. Země se v takzvané Limské deklaraci v metropoli Peru také shodly, že Madurův režim není demokracie.

„To, co vidíme nyní ve Venezuele, je diktatura. Situace takto nemá východisko, musíme konat,“ prohlásil peruánský ministr zahraničí Ricardo Luna. Stejný názor otevřeně vyjádřil i brazilský ministr Aloisio Nunes. „Nemůžeme mezi sebou mít diktátorský režim. Podpořme diplomatickou izolaci režimu, který takto hrůzně trestá svůj lid,“ uvedl v Limě Nunes.

Limská deklarace uznává jako jediný legitimní zákonodárný orgán Národní shromáždění, vzešlé z voleb v roce 2015. V něm má většinu opozice, ale jeho práci blokuje nejvyšší soud, nakloněný prezidentovi Madurovi. Ten proto vyhlásil volby do nového orgánu, které opozice bojkotovala a odsoudila je i řada států a EU. Nový orgán v úterý vyhlásil, že jeho dekrety budou stát nad všemi zákonnými opatřeními ostatních státních orgánů.

Ministři zahraničí či jejich zástupci z 11 zemí Latinské Ameriky a Kanady také v úterý odsoudili porušování lidských práv ve Venezuele, jehož se i podle úřadu vysokého komisaře OSN dopouštějí tamní bezpečnostní složky při potlačování protivládních demonstrací. Od dubna při nich zemřelo přes 120 lidí, většina z nich kulkou policie, armády či ozbrojených skupin podporujících prezidenta.

Limská deklarace vyjádřila také plnou podporu generální prokurátorce Luise Ortegové, kterou o víkendu odvolal nový prezidentův zákonodárný orgán. Ortegová v předchozích měsících mnohokrát kritizovala vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky.

V Limě se v úterý sešli zástupci Argentiny, Brazílie, Kanady, Chile, Kolumbie, Kostariky, Guatemaly, Hondurasu, Mexika, Panamy, Paraguaye a Peru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner