Praha 6. července (ČTK) – Některá města ve Středočeském kraji investují do oprav památníků, pomníků a pamětních desek na svém území. Například Mladá Boleslav od loňska opravila tři pomníky. Kolín zase pomáhá s přípravami oprav památníku bitvy u Kolína v Křečhoři, který je ve špatném stavu.

V Mladé Boleslavi se opravy dočkal například pomník v lokalitě na Radouči, který byl vybudován na místě, kde byli pohřbeni padlí v bitvě mezi Rusy a Prusy, která se na tomto místě odehrála za sedmileté války. Současný pomník nahradil původní kamenný kříž, po kterém dodnes přetrvává na mapách užívaný místní název U kříže.

„Náklady na opravu všech tří pomníků se pohybují kolem 200.000 korun,“ řekl ČTK náměstek primátora Mladé Boleslavi Jiří Bouška (Volba pro Mladou Boleslav).

Druhou opravenou památkou je torzo božích muk z roku 1849. Postupně byl ulomen litinový kříž a pak někdo poničil kamenný podstavec. Loni zde začala výstavba bytového domu a křížek musel stavbě ustoupit. Díky vstřícnosti soukromého investora dalo město torzo opravit a přemístilo jej na nedaleký travnatý pozemek v majetku města.

Mladoboleslavský magistrát dal opravit také pamětní desku v parku Štěpánka. Postupem času na místě zůstal jen kamenný podstavec s chybějící pamětní deskou, která měla připomínat Karla Havlíčka Borovského, českého básníka a novináře. S obnovou pamětní desky pomohli občané, které město požádalo o pomoc s vypátráním původní podoby pomníku.

Zároveň chce město průběžně opravovat i jiné poškozené pomníky včetně těch v příměstských částech, a to podle finančních možností.

Kromě Boleslavi se o pomníky zajímá i Kolín. Město pomáhá nedaleké obci Křečhoř s plánovanou opravou památníku bitvy u Kolína. Památník potřebuje rekonstrukci již přes 25 let, je ale v majetku obce Křečhoř, Kolín proto jeho opravu nemůže vzít zcela do svých rukou. „Pokusíme se Křečhoři pomoci získat dotaci, třeba i finančně obci pomůžeme,“ řekla starosta Kolína Vít Rakušan (STAN). Kolín pomáhá Křečhoři se zpracováním kvalitní projektové dokumentace tak, aby příští rok bylo možné požádat o dotaci z programu na revitalizaci válečných hrobů a památníků.

První odhady nákladů na rekonstrukci jsou kolem čtyř milionů. Křečhoř jako malá obec nemá šanci takto nákladnou rekonstrukci zajistit, čtyři miliony činí zhruba polovinu celkového ročního rozpočtu.

Bitva u Kolína se uskutečnila 18. června 1757. Střetla se při ní vojska pruského krále Fridricha II. s rakouskou armádou polního maršála Leopolda Dauna, posílenou o saské jezdecké pluky. Bitva skončila vítězstvím početně silnější rakouské armády. Výsledek bitvy přiměl pruskou armádu ukončit obléhání Prahy a měl rozhodující vliv na další průběh sedmileté války.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner