Několik zbraní použitých muslimskými radikály při krvavých pařížských útocích z 13. listopadu bylo podle identifikace vyrobeno ve zbrojovce Zastava v srbském městě Kragujevac. Uvedl to šéf firmy Milojko Brzaković, kterého citovala agentura AP.

Zbraně firma vyprodukovala ještě před rozpadem bývalé Jugoslávie v 90. letech, řekl Brzaković. Dva dny po atentátech, při nichž ve francouzské metropoli zahynulo 130 lidí, srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović poslal řediteli společnosti Zastava sériová čísla zbraní nalezených v Paříži během útoků a po nich.

„Myslím si, že jich bylo sedm či osm, ve všech případech šlo o kalašnikovy,“ prohlásil Brzaković.

Před rozpadem někdejší Jugoslávie byly všechny bývalé jugoslávské republiky zásobovány zbraněmi vyráběnými firmou Zastava včetně upravené verze sovětské pušky AK-47 (kalašnikov). Brzaković uvedl, že tyto zbraně mohly být po rozpadu země kteroukoli stranou prodány dalším zájemcům.

„Tyto pušky byly dodávány na vojenské základny ve Slovinsku, v Bosně či Makedonii pro potřeby Jugoslávské lidové armády,“ řekl Brzaković. Nyní podle něj nesmí být prodán ani jediný kus bez souhlasu srbského státu.

Po skončení válek na Balkáně začal vzkvétat nezákonný obchod se zbraněmi z regionu, které se prodávaly na většinu kontinentů. Srbský ministr vnitra Stefanović v pátek řekl, že Srbsko zahájilo vyšetřování s cílem zjistit, jestli se z oblasti stále nějaké zbraně pašují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner