Podpora německé opoziční strany Zelených klesla podle posledních průzkumů na nejnižší hodnotu za posledních 15 let. Snižuje to šance, že by v zářijových volbách převzala moc levicová koalice. Volby by vyhráli Křesťanští demokraté (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové. Nyní by je volilo 36 procent Němců. Vyplývá to z dnes zveřejněných průzkumů agentur Forsa a INSA.

Některé průzkumy naznačovaly, že by po volbách, jež se budou konat 24. září, mohla vzniknout levicová koalice Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), krajně levicové strany Levice a Zelených.

Podle průzkumu agentury Forsa klesla podpora Zelených na šest procent, tedy na nejnižší hodnotu od srpna 2002, a strana se těsně drží nad pěti procenty nutnými pro vstup do parlamentu. Tuto hodnotu potvrdil i další dnes zveřejněný průzkum agentury INSA. Podle něj se Zelení nacházejí za Svobodnou demokratickou stranou Německa (FDP), jejíž podpora dosahuje 6,5 procenta a po debaklu ve volbách v roce 2013 se nejspíše do parlamentu vrátí.

Konzervativní CDU Angely Merkelové dosahuje podle průzkumu Forsa 36 procent, zatímco SPD 30 procent. Od jmenování Martina Schulze jako protikandidáta Merkelové, nabírá tato strana na podpoře. Pokud by se však volil kancléř v přímém hlasování, 44 procent voličů by hlasovalo pro Merkelovou a pouze 29 procent pro Schulze.

Krajně levicovou stranu Levice by podle průzkumů volilo devět procent voličů. Proti imigraci zaměřená pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) by získala osm procent podle průzkumu Forsa a o dvě procenta více podle agentury INSA. S poklesem náporu uprchlíků se této straně snižují volební preference.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner