Převážně jako nezdar premiéra Viktora Orbána hodnotí německá média výsledky maďarského referenda o kvótách na přerozdělení uprchlíků. Zároveň ale upozorňují na to, že pravicový politik bude chtít i nadále využívat konfliktů s Evropskou unií pro udržení své popularity.

Kvóty sice v referendu odmítlo přes 98 procent hlasujících, volební účast se ale pohybovala jen kolem 40 procent. Pro platnost lidového hlasování přitom byla nutná účast 50 procent voličů.

Server Spiegel Online proto hovoří v souvislosti s maďarským referendem o porážce. „Maďarský pravicově-konzervativní premiér Viktor Orbán vyzval národ, aby odmítl přerozdělování uprchlíků. Teď je jasné: Orbánovo referendum ztroskotalo,“ uvedl zase deník Süddeutsche Zeitung, jenž také upozorňuje na hodně pravicovou kampaň, kterou maďarská vláda před referendem vedla.

„Přes deset milionů eur investovala maďarská vláda do kampaně bez politického vkusu. Reklamou v rádiu a televizi i plakáty se Orbánova vláda pokusila vtlouci lidem do hlavy, co si mají myslet: Že migranti a teroristé jsou jedno a to samé,“ stojí v komentáři veřejnoprávní televize ARD. „Viktor Orbán hodně vsadil a na první pohled prohrál,“ píše se dále v komentáři, podle něhož ale i většina Maďarů, kteří k referendu nepřišli, podporuje protiimigrační politiku svého premiéra.

Velmi podobně to vidí deník Die Welt. Z části se podle něj dá lidové hlasování interpretovat jako porážka, zejména proto, kolik maďarská vláda do nepřátelsky naladěné kampaně investovala. Na druhou stranu je podle něj pravděpodobné, že většina Maďarů, kteří zůstali doma, zastává stejný názor, jako ti, co hlasovali.

List je přesvědčen, že Orbán bude v konfliktní linii vůči Evropské unii i nadále pokračovat. „Trvající poměřování sil s ‚těmi v Bruselu‘ může zvětšit Orbánovy šance na volební úspěch v roce 2018,“ domnívá se Die Welt.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner