Váleční uprchlíci si jistě zaslouží naši (nebo třeba francouzskou či tureckou) pomoc, ale stejně jako nesmíme zavírat oči před jejich utrpením způsobovaným např. syrským diktátorem al-Assadem, nesmíme zavírat oči ani před varováním některých „západních“ tajných služeb, že už nestíhají příchozí sledovat. V zařízeních pro migranty je přitom zjevně vytvořeno příznivé prostředí pro radikalizaci.

Šestnáctiletý uprchlík ze Sýrie byl v Německu obviněn z přípravy teroristického útoku. Mladík se podle úřadů v krátké době radikalizoval během pobytu v zařízení pro migranty v Kolíně nad Rýnem. Upozornění na něj dostala policie z kruhů blízkých místní mešitě, informovala dnes agentura DPA. Obhájce Syřana obvinění odmítl.

Mladík připravoval závažný násilný čin, řekl dnes vrchní státní zástupce Ulf Willuhn. Syřan, jehož jméno média neuvádějí, byl zatčen v září. Policie a prokuratura jej podezřívají, že plánoval útok s pomocí výbušnin. Od zahraničního kontaktu na chatu s vazbami na takzvaný Islámský stát (IS) prý obdržel konkrétní pokyny k výrobě bomby.

Mladíkův právní zástupce Michael Murat Sertsöz tvrdí, že podezření z trestného činu není dostatečně průkazné, aby opravňovalo žalobu. Syřan je podle něj traumatizován válkou a vazbu špatně snáší, objevuje se u něj třes a zmatení v řeči. Za pouhý dohad označil Sertsöz podezření, že jeho klient chtěl skutečně útočit. Žádný konkrétní plán prý neexistoval, mladík si nikdy nevybral cíl ani nevyrobil výbušninu. V konverzaci na chatu podle advokáta často vtipkoval.

Syřan utekl před válkou se svými rodiči a sestrou. Loni se dostal do zařízení pro migranty v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem. Ve městě sídlí centrála německé kontrarozvědky, v jejíchž řadách nedávno odhalili pravděpodobného islamistu.

Loni v Kolíně nad Rýnem během silvestrovské noci čelilo mnoho žen krádežím a sexuálnímu napadení. Většinu pachatelů podle obětí tvořili migranti z afrických a arabských zemí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner