Berlín 7. dubna (zpravodaj ČTK) – Přes čtyři pětiny Němců jsou přesvědčeny o tom, že by každá země Evropské unie měla přijímat pevně daný počet uprchlíků. Ukazuje to dnes zveřejněná studie Bertelsmannovy nadace. Německá veřejnost je podle ní i nadále otevřená přijímání běženců, i když zároveň vnímá problémy, které s tím mohou být spojeny.

Pro to, aby každá unijní země měla povinnost přijímat běžence v závislosti na své velikosti a ekonomické síle, se vyslovilo 81 procent Němců. Česká republika patří spolu s ostatními státy Visegrádu k zemím, které povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků odmítají. S velkou pravděpodobností je Česko nenaplní.

Průzkum veřejného mínění také ukázal, že i když do Německa v letech 2015 a 2016 přišlo téměř 1,2 milionu běženců, je 59 procent dotázaných přesvědčeno, že jsou uprchlíci obyvateli nadále vítáni. Výrazně nižší je takové přesvědčení v zemích bývalého východního Německa (33 procent) než v zemích někdejšího západního Německa (65 procent).

Celkově se 88 procent Němců vyslovuje pro to, aby běženci rychle získávali pracovní povolení a 77 procent pro to, aby se úspěšně integrovali. Zároveň ale rostoucí procento občanů spolkové republiky vyslovuje přesvědčení, že přistěhovalectví zatěžuje sociální stát (79 procent), vyvolává konflikty (72 procent) nebo přispívá k problémům ve školách (68 procent).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner