Němci se obávají, že zapojení jejich armády do boje proti teroristické skupině Islámský stát (IS) zvýší riziko atentátu v Německu. Přesto převažuje počet stoupenců německého angažmá v Sýrii nad jeho odpůrci, ukázal průzkum společnosti Forsa. Svaz aktivních a bývalých německých vojáků přitom upozorňuje, že boj proti IS může trvat i přes deset let. O způsobu zapojení Německa do bojových operací dnes jedná vláda, podle zdrojů z kabinetu by měla schválit jednoletou operaci.

V průzkumu společnosti Forsa vyjádřilo 71 procent dotázaných obavy z toho, že se kvůli účasti Německa v bojích proti IS zvýší teroristická hrozba. Přesto je ale podpora pro vojenské angažmá poměrně silná – souhlasí s ním 45 procent Němců, proti jich je 39 procent. Z politických stran už zapojení německé armády do bojů podpořily vládní konzervativní unie CDU/CSU i sociální demokracie (SPD), jednoznačně proti je pouze opoziční Levice.

Šéf svazu německých vojáků André Wüstner dnes v televizi ARD upozornil, že konflikt může trvat velmi dlouho. „Boj proti džihádistům může trvat hodně přes deset let,“ řekl Wüstner a připomněl zkušenosti z válek v Iráku a v Afghánistánu. Zároveň vyzval vládu, aby si jasně stanovila, jakých cílů chce vojenskou operací dosáhnout.

Wüstner také varoval, že čistě vojenskými prostředky nebude možné situaci v Sýrii vyřešit. Podle něj se musí najít dohoda mezi všemi státy, které mají v oblasti své zájmy, protože ty jsou často protichůdné.

Také ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier před dnešním jednáním vlády varoval, že boj proti IS bude vyžadovat hodně trpělivosti. Hlavním cílem vojenské operace podle něj bude „zabránit úplnému rozpadu syrského státu“.

Steinmeier se jasně nevyjádřil k možné spolupráci německých sil s jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada. „Nikdo ve vládě nezapomíná hrozné zločiny, za které nese Asad zodpovědnost. Je ale třeba také říct, že dokud strany v syrské občanské válce bojují jen proti sobě, zůstává IS tím třetím, kdo se směje,“ řekl ministr deníku Bild.

Německo by do bojů proti IS mohlo vyslat až 1200 vojáků. Na pomoc koalici prý země vyšle mimo jiné průzkumné letouny Tornado a válečnou fregatu k podpoře francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle. Na bojové operace by mohlo vynaložit 134 milionů eur (přes 3,6 miliardy korun). Vláda by podrobnosti o zásahu měla schválit dnes, před koncem roku by ho ještě měl schválit Spolkový sněm.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner