Němci častěji vracejí do Polska uprchlíky z třetích zemí, které dříve nechávali být. Upozornila na to polská zpravodajská televize TVN 24. Berlín jen za první pololetí vrátil Varšavě na 4000 migrantů, což je přibližně stejně jako za celý loňský rok. V nejbližší době má následovat vrácení dalších čtyř stovek běženců, pocházejících vesměs z Čečenska.

„Pro většinu uprchlíků je Polsko pouze zastávkou, kde podají žádost o azyl a vzápětí vyrážejí dál, hlavně do Německa. Letos je ale naši západní sousedé výjimečně často posílají zpět,“ uvedla stanice. Připomněla, že podle stávajících pravidel má být uprchlík vrácen do té země schengenské zóny, kde si podal první žádost o azyl. Německo tyto běžence vracet může, ale nemusí. Od někdejší benevolence ale v poslední době Němci upouštějí.

Německo je přeplněné uprchlíky ze všech koutů světa. Aby systému alespoň trochu odlehčily, vracejí německé úřady do dalších zemí osoby, které se dostaly na německé území s porušením azylových procedur. Polsko musí tyto migranty přijmout, ale nijak nadšené není, vylíčila televizní stanice.

„Musíme se starat o naše bezpečí,“ zdůraznil náměstek polského ministra vnitra Jaroslaw Zieliński. Zkušenost podle něj praví, že většina lidí, donucených k návratu do Polska, i tak ze země znovu odjede.

„Situace se týká především ruských občanů čečenské národnosti. Pokud požádali o azyl v Polsku, nemohou před posouzením odjet do ciziny. Když je v Německu chytí, mohou být deportováni,“ upozornila TVN 24.

„Žádný Čečenec nepovažuje Polsko za cílovou zemi,“ poznamenal politolog Mikolaj Iwanow. „Mají příbuzné na Západě, a proto odjíždějí,“ vysvětlil Mamed Muschanov z nevládní organizace pomáhající uprchlíkům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner