Miroslava Němcová z ODS ve středu prohlásila, že souhlas k cestě prezidenta Miloše Zemana do Moskvy by měla vláda odsouhlasit až v momentě, kdy bude mít v rukou jasný program, který má hlava státu pro cestu do Ruska připraven. Podle Němcové není účast Zemana v době, kdy se Rusko účastní bojů na Ukrajině, v zájmu České republiky.

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny chce, aby vláda své schvalování cesty odložila. „Vláda podle mě nemá konkrétní, jasnou představu o tom, co vlastně bude schvalovat. Proto chci vyzvat vládu, aby toto jednání přerušila,“ řekla Němcová. Zároveň jí vadí, že se Zeman hodlá účastnit vojenské přehlídky, na kterou se chystá například i diktátor ze Severní Koreje Kim Čong-un. Prezidentskou cestu by měl kabinet schvalovat ve středu večer. Názor ministrů však není jednotný. Zejména po posledním Zemanově prohlášení, ve kterém oznámil, že na Hradě není vítán velvyslanec USA.

Proti cestě se kromě opozice postavila i KDU-ČSL, která nehodlá prezidentovu cestu podpořit v momentě, kdy bude jasné, že se Zeman zúčastní vojenské přehlídky. Kritiku podpořilo i hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš řekl, že by bylo lepší, kdyby si Zeman cestu rozmyslel a vybral si jinou možnost, jak uctít padlé ve II. světové válce. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka však stále není jasné, zda se Zeman na přehlídku dostaví, protože Hrad nemá daný scénář státnické návštěvy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner