Na konci listopadu skončí ve funkci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD). Nahradí je dosavadní ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a poslanec ČSSD Jan Chvojka. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v neděli formálně předložil návrhy personálních změn prezidentovi Miloši Zemanovi, který s výměnami souhlasil.

Sobotka by si představoval, aby se obměna kabinetu dotkla i ministrů za ANO a KDU-ČSL. Přesvědčit předsedy koaličních stran se mu ale zatím nepodařilo. Nechce porušit koaliční smlouvu, podle které může výměnu ministra z koaliční strany navrhnout jen se souhlasem této strany. V nadcházejících dnech se chystá k bilančním schůzkám se všemi ministry. Potom plánuje mluvit s vicepremiéry za hnutí ANO a KDU-ČSL Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem o složení a dalším fungování koaliční vlády.

Prezident Zeman po nedělní schůzce na zámku v Lánech oznámil, že ještě do jmenování nových ministrů se sejde s Ludvíkem a Chvojkou. Prezident přijme i odcházejícího ministra Němečka, aby mu poděkoval za vykonanou práci. O končícím ministrovi Dienstbierovi, který má se Zemanem dlouhodobě napjaté vztahy, se Hrad nezmínil.

Sobotka řekl, že Dienstbiera se rozhodl vyměnit, protože jeho politika v oblasti lidských práv byla nesrozumitelná většině voličů sociální demokracie, i když lidsky ho má rád. Chvojka prý bude mluvit jednodušeji.

V křesle ministra zdravotnictví zasedne po řadě lékařů ekonom specializovaný na hospodaření resortu. Podle zástupců lékařského stavu bude mít Ludvík v čele ministerstva poměrně málo času na prosazení zásadních změn.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek doufá, že nový ministr zvládne pro zdravotnictví získat dost peněz, prosadit pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce či sjednotit odměňování zdravotníků. Na svou stranu by měl podle Kubka získat především ministra financí Babiše, který Němečka často kritizoval. O nedostatku času pro nového ministra mluvil i budoucí prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který Ludvíka považuje za jednoho z nejlepších manažerů v českém zdravotnictví.

U koaličních partnerů Sobotka zatím narazil s žádostí o výměny ministrů za ANO a KDU-ČSL. Pokud by mohl, sám by nahradil ministra dopravy Dana Ťoka z Babišova hnutí ANO. Nechce ale překračovat koaliční dohodu. Babiš se po Sobotkově kritice Ťoka zastal, důvody pro jeho odvolání nevidí. Ministr podle něj rozhýbal opravy dálnic i silnic nižších tříd a vyřešil mýto. ČSSD by se ho chtěla zbavit, aby mohla znovu dělat kšefty, uvedl v sobotu Babiš.

S Ťokem se Sobotka setká už v pondělí a bude od něj žádat slib otevřeného výběrového řízení na výběr mýta. Následovat budou schůzky s ostatními členy kabinetu.

Prezident Zeman by chtěl vyměnit i ministra kultury Daniela Hermana, vadí mu jeho nedávné setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. „Prezident není ten, kdo by měl navrhovat změny ve vládě, nejsme v prezidentském systému,“ reagoval dnes Sobotka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Současně ale poznamenal, že Herman podle něj nepodává na ministerstvu „oslnivé výsledky“. Lidovci ale za Hermanem stojí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner