Německá armáda nakoupí v příštích 15 letech desítky tanků, obrněných transportérů a bojových i transportních vrtulníků. Vyplývá to z návrhu na modernizaci ozbrojených složek, který dnes ve Spolkovém sněmu představila ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Náklady na výzbroj by měly do roku 2030 dosáhnout 130 miliard eur (3,5 bilionu korun).

Podle návrhu ministryně by armáda měla zvýšit počet obrněných transportérů na 248 ze současných 217 a počet samohybných houfnic na 101 ze současných 89. Už dříve ministerstvo oznámilo, že chce nakoupit také sto nových tanků typu Leopard, takže by jich armáda měla k dispozici 320.

Von der Leyenová navrhuje také nákup 60 nových transportních vrtulníků a šesti bojových helikoptér, kterých by tak německé vojsko mělo k dispozici 36. Ministryně naopak opustila plán na pořízení dvou válečných plavidel, místo nich bude armáda chtít využívat nizozemské námořní síly.

Náklady na modernizaci armády by podle ministryně měly během 15 let dosáhnout 130 miliard eur, roční zbrojní výdaje se tak proti současnosti zdvojnásobí. Záměr kritizují opoziční strany Levice a Zelení, podle nich není tak rozsáhlý modernizační program nutný a von der Leyenová pouze chce podpořit německý zbrojní průmysl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner