Kancléřka Angela Merkelová (CDU) jde do koaličních rozhovorů o německé vládě optimisticky a odhodlaně. Vyjednávání mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociálními demokraty (SPD), které dnes ráno začalo v Berlíně, by podle ní mělo být rychlé. To požadují i předseda CSU Horst Seehofer a šéf SPD Martin Schulz. Jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy jsou zatím naplánována do 4. února, mohou se ale protáhnout. Vláda by mohla vzniknout v březnu.

„Soustředíme se na to, abychom vyjednávali rychle,“ řekla dnes Merkelová novinářům krátce před začátkem koaličních rozhovorů. „Jsem přesvědčena, že lidé teď skutečně očekávají, že se vydáme směrem k vytvoření vlády,“ podotkla také k vyjednávání, které začíná více než čtyři měsíce po zářijových parlamentních volbách. Vytvoření vlády ještě v poválečném Německu nikdy tak dlouho netrvalo.

„Konečně začínají koaliční rozhovory. Dobře víte, že konzervativní unie vznik této vlády chce, a proto vsadíme vše na to, aby to vyšlo,“ nechal se dnes v berlínské centrále křesťanských demokratů slyšet Seehofer. „Rozhovory budeme vést rychle a konstruktivně,“ poznamenal zase Schulz, který do nich jde s odhodláním dát spolkové republice stabilní vládu.

Cílem vznikající koalice by podle něj mělo být učinit Německo spravedlivějším a modernějším dovnitř a také silnějším navenek. Merkelová za hlavní priority označila digitalizaci a rychlejší plánování investic.

Koaliční rokování je zatím naplánováno do 4. února, může se ale protáhnout. Zástupce frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Michael Grosse-Brömer po dnešním prvním kole jednání potvrdil, že k tomuto datu směřují CDU, CSU i SPD. Existuje ale podle něj prostor pro jednání i několik dní poté.

Podle politika z CDU bude v příštích dnech jednat 18 pracovních skupin, které se budou věnovat jednotlivým obsahovým okruhům, a do 2. února by měly dodat výsledky. Dále bylo dohodnuto, že strany tyto výsledky ještě proberou na uzavřených jednáních 3. a 4. února.

Jejich jasně deklarovanou vůlí je dovést vyjednávání ke zdárnému konci. „Pokud by se to úplně nepodařilo, budou k dispozici ještě další dva dny,“ vysvětlil Grosse-Brömer. Podle něj existuje mezi CDU/CSU a SPD shoda v tom, že chtějí „plynule, ale i svědomitě“ pracovat na tom, aby Německo dostalo novou vládu.

Sociální demokraté dali opakovaně najevo, že budou chtít výraznější ústupky ze strany CDU/CSU, než jakých dosáhli v předcházejících sondovacích rozhovorech. Týkat se mají zejména migrace, zdravotnictví a pracovního trhu. CDU/CSU zatím větší ústupky odmítá, a proto se očekávají složitá jednání.

Pokud dvojice politických uskupení nakonec najde shodu na znění koaliční smlouvy, bude ji muset podpořit vnitrostranické referendum sociálních demokratů. Jak hlasování dopadne, ale není jasné, protože velká část straníků už třetí velkou koalici za poslední čtyři volební období nechce. Jestli nakonec i přes výhrady dají svůj souhlas, mohla by nová vláda vzniknout během března.

V posledních dnech se hodně diskutovalo o tom, jestli v novém kabinetu bude i šéf sociálních demokratů Schulz, který po parlamentních volbách řekl, že do žádné vlády vedené Merkelovou nepůjde. Dnes ale magazín Der Spiegel s odvoláním na přední sociální demokraty informoval o tom, že Schulz ve vládě nechce chybět. Jaký post bude zastávat, zatím není zcela jasné, počítá se ale s tím, že bude chtít vést ministerstvo zahraničí, nebo financí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner