Německá policie žádá, aby lidé při nadcházející karnevalové sezoně nepoužívali jako součást kostýmu i realistické atrapy zbraní. Podle policistů by takové předměty mohly vyvolat obavy u ostatních návštěvníků karnevalu, protože v německé společnosti panuje od silvestrovských hromadných sexuálních a loupežných útoků v několika městech napětí. Lidem s atrapami zbraní hrozí i policejní kontroly.

„Tyto hračky by v jednotlivých případech mohly být zaměněny za skutečné zbraně, což by mohlo vyústit ve střet s policejními složkami,“ řekl v televizi N24 mluvčí policie v Kolíně nad Rýnem Christoph Gilles. Podle něj by lidé měli dobře zvážit, co je vhodné si na sebe vzít, a co ne.

„Samozřejmě nemůžeme nikomu nařizovat, jakou si má vzít masku. Bylo by ale žádoucí, aby lidé letos projevili určitou soudnost,“ řekl v rozhlasové stanici WDR mluvčí policie v Mönchengladbachu Jürgen Lützen. „Tím chci říct, že pokud se někdo převleče za džihádistu nebo za nějakého jiného bojovníka a dokonce si vezme atrapu opasku s výbušninami, podle našeho názoru tím jednoznačně přestřelí,“ dodal.

Pořadatelé karnevalu v Mönchengladbachu považují doporučení policie za smysluplné. „Od dospělých lidí by se mělo dát očekávat, že se budou chovat přiměřeně okolnostem. Přesto se ale obávám, že se s nějakou mírou špatného vkusu setkáme,“ řekl WDR šéf pořadatelské agentury Horst Beines.

Na sociálních sítích a v komentářích pod články na internetu však policie čelí kvůli svému doporučení kritice. „Jestli nám chtějí vzít kostýmy, které nosíme už od dětství, pak můžou rovnou zakázat celý karneval,“ napsal na Twitteru jeden z uživatelů. Další se ptá, jestli po doporučení nebrat si atrapy zbraní nebude následovat zákaz konzumace alkoholu během karnevalu.

Atrapy zbraní patří mezi běžné doplňky kostýmů vojáka nebo kovboje, které patří v Německu mezi oblíbené a pravidelně se v karnevalových průvodech objevují v hojném počtu. V obchodech po celé zemi jsou přitom nyní k dostání realisticky vyhlížející napodobeniny ručních granátů nebo pistolí.

Německá policie plánuje během letošního karnevalu posílit svou přítomnost v ulicích měst. Je to reakce na silvestrovské incidenty z Kolína nad Rýnem a dalších měst, kde se během oslav příchodu nového roku shromáždily velké skupiny mužů, kteří následně sexuálně napadali a okrádali ženy. Podle svědků a předběžných závěrů policejního vyšetřování byli pachatelé arabského a severoafrického vzezření.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner