Berlín 27. června (zpravodaj ČTK) – Němečtí sociální demokraté chtějí ještě v tomto týdnu v parlamentu hlasovat o legalizaci manželství párů stejného pohlaví. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl jejich předseda Martin Schulz, který tak reagoval na změnu postoje kancléřky Angely Merkelové v této otázce. Německá vláda, která legalizaci homosexuálních manželství nemá v koaliční smlouvě, zřejmě hlasování ustojí.

Merkelová, jejíž konzervativní unie CDU/CSU zatím sňatky homosexuálů odmítala, v pondělí v živě přenášeném rozhovoru s časopisem Brigitte řekla, že by se přikláněla k možnosti, aby poslanci její strany o příslušném zákonu hlasovali „podle svého svědomí“. V takovém případě by měl návrh bez problémů získat většinu, protože ho podporují všechny ostatní parlamentní strany.

„Pro rozhodnutí svědomí není třeba žádný časový limit,“ poznamenal dnes Schulz, podle něhož tak s hlasováním ve Spolkovém sněmu není třeba čekat na další volební období. Sociální demokraté proto již oslovili CDU/CSU. Pokud koaliční partner odmítne společný postup, je SPD připravena postupovat jednostranně.

Sociální demokraté nečekají, že by se v takovém případě současná velká koalice rozpadla, i proto, že do voleb zbývají už jen tři měsíce. Stejně to vidí i šéfka poslanců CSU Gerda Hasselfeldtová, podle níž by koalice takové hlasování ustála.

Merkelová v pondělí rovněž poznamenala, že nemá radost z toho, že se téma „manželství pro všechny“, jak se mu v Německu říká, stalo předmětem volební kampaně. Zároveň ale podotkla, že se její názor na tuto otázku v průběhu času mění. Důležité pro ni v tomto ohledu jsou například rozhodnutí německých úřadů, které někdy homosexuálním párům svěřují děti do pěstounské péče.

Sociální demokraté a před nimi i Zelení si legalizaci sňatků homosexuálů stanovili jako podmínku pro vstup do koalice po parlamentních volbách. Ze stran, které po nich pravděpodobně usednou ve Spolkovém sněmu, takové sňatky odmítá vedle CDU/CSU jen Alternativa pro Německo (AfD). S tou ale žádná další strana do koalice jít nechce.

Ve spolkové republice je od roku 2001 možné uzavřít registrované partnerství. Legalizaci sňatků homosexuálů podporuje velká většina Němců. Jestli se takový návrh, který měl dosud na stole právní výbor Spolkového sněmu, skutečně podaří schválit do zářijových voleb, je však podle pozorovatelů zejména z časových důvodů nejisté.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner