Německá vláda uvažuje podle médií skupiny Funke o prodloužení kontrol na hranicích s Rakouskem do druhé poloviny letošního roku, případně až do jeho konce. Důvodem je podle listů přetrvávající vysoký migrační tlak na Evropu. Ministr vnitra Thomas de Maiziére ale uvažuje i o tom, že prodloužení kontrol zdůvodní nebezpečím dalších teroristických útoků.

Německo, Rakousko, Švédsko, Dánsko a přidružené Norsko zavedly kontroly na částech svých hranic kvůli migrační krizi už v roce 2015. Půlroční prodloužení kontrol schválily loni 12. května členské státy EU, další tříměsíční prodloužení odhlasovaly 11. listopadu. Nové prodloužení o další tři měsíce ve středu doporučila Evropská komise.

Spolková republika ale už nyní uvažuje o dalším prodloužení, jak vyplývá z odpovědi vlády na dotaz parlamentní frakce Zelených. Kabinet podle ní považuje předběžně za nezbytné, aby kontroly na německo-rakouských hranicích pokračovaly i ve druhé polovině roku. Ministr vnitra Thomas de Maiziére přitom už uvažuje i o prodloužení až do konce roku.

Novinářům dnes na Maltě řekl, že důvodem je zvláštní bezpečnostní situace v Německu po prosincovém teroristickém útoku v Berlíně. Když spolková republika bude prodloužení kontrol zdůvodňovat teroristickým nebezpečím, měla by ho podle agentury DPA dosáhnout snáze.

Prodloužení kontrol není jediným opatřením, které Německo chystá. Do budoucna chce spolková republika na všech hranicích automaticky zaznamenávat poznávací značky všech aut, která je překračují, a srovnávat je s policejními databázemi. Příslušný návrh zákona by měl parlament schválit už začátkem března.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner