Německé ministerstvo vnitra dnes popřelo spekulace, že atentátník z Berlína Anis Amri pracoval pro bezpečnostní úřady německého státu jako informátor. Ministerstvo tak podle agentury DPA reagovalo na dotaz frakce Zelených ve Spolkovém sněmu, který se týkal takovéto informace, s níž přišel v sobotu týdeník Spiegel.

Zelení se na ministerstvo obrátili s otázkou, zda německá vláda může vyloučit, že Amri někdy působil jako informátor Spolkového úřadu na ochrany ústavy, Spolkové zpravodajské služby nebo Spolkového kriminálního úřadu. Odpověď podle DPA zněla: „Ano.“

Tunisan Amri byl německým úřadům znám dlouhou dobu a byl označen za osobu znamenající hrozbu. To, že se přesto mohl volně pohybovat a přitom používat více totožností, vyvolalo nemalé podezření, že mohl působit jako informátor úřadů.

Amri loni 19. prosince najel kamionem do rušného předvánočního trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz. O život při tom přišlo 12 lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Po několikadenním pátrání teroristu nedaleko Milána zastřelila italská policie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner