Úřady v Německu od dubna vyšetřovaly atentátníka Anise Amriho kvůli podezření, že pod různými jmény žádal podporu ve dvou městech. S odvoláním na prokuraturu v Duisburgu o tom dnes informovala agentura DPA. V hledáčku úřadů byl Tunisan Amri také v Itálii, kde policie prohledala v Římě a jeho okolí tři domy. Má za to, že tam Amri loni pobýval, uvedla s odkazem na justiční zdroj agentura Reuters. Amri je podle vyšetřovatelů pachatelem nedávného útoku na vánočním trhu v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí včetně české občanky.

Prokuratura v Duisburgu začala Amriho v dubnu vyšetřovat pro podvod. Tunisan totiž loni v listopadu zažádal pod dvěma různými jmény o podporu pro žadatele o azyl ve městě Emmerich i Oberhausen. Letos v listopadu ale úřad vyšetřování zastavil, protože nevěděl, kde se Amri nachází.

V Římě a jeho okolí prohledala italská policie tři domy, v nichž Tunisan zřejmě loni pobýval, když se dostal z káznice na Sicílii. Amri do Itálie připlul v roce 2011 spolu s dalšími desítkami tisíc mladých Tunisanů, kteří svou vlast opustili během protivládních nepokojů. V italském vězení pak za žhářství a vyhrožování Amri strávil tři a půl roku. Itálie se jej pak snažila deportovat do Tuniska, které jej ale odmítlo přijmout.

Po útoku v Berlíně z 19. prosince se Amri přes Francii do Itálie vrátil. V Miláně jej pak 23. prosince zastřelila policie.

Čtyřiadvacetiletý Amri, kterého se i Německo pokoušelo neúspěšně deportovat, najel 19. prosince večer uneseným kamionem do lidí na vánočním trhu v centru Berlína. Na místě vedle jedné Češky zahynul i Polák, jehož kamion byl k útoku zneužit, a další tři lidé z Itálie, Izraele a Ukrajiny. O život přišlo i sedm Němců, dalších 55 osob z různých zemí světa utrpělo zranění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner