Berlín 21. ledna (zpravodaj ČTK) – Němečtí sociální demokraté (SPD) zahájí koaliční rozhovory s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Po několikahodinových debatách o dom dnes rozhodl jejich sjezd v porýnském Bonnu. Další velká koalice se tak zase o krok přiblížila. Vzniknout by podle nejčastějších odhadů mohla v březnu, jisté to ale ještě zdaleka není.

V sociální demokracii panují na pokračování velké koalice značně odlišné názory, což ukázalo i dnešní hlasování, v němž se pro zahájení koaličních rozhovorů vyslovilo 362 delegátů, a proti nim 279.

Vyjednávání o konkrétní podobě koaliční smlouvy by mělo začít v příštích dnech. Když SPD a CDU/CSU dospějí k dohodě, bude ji ještě muset schválit vnitrostranické referendum sociálních demokratů. Jeho souhlas je ale podle pozorovatelů nejistý, protože řadoví členové strany jsou k pokračování velké koalice ještě skeptičtější než delegáti, kteří dnes hlasovali na sjezdu.


Nelehká vyjednávání o nové vládní koalici v Německu po loňských zářijových parlamentních volbách prošla dvěma hlavními fázemi. Poté, co v listopadu ztroskotal první scénář vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU, Svobodné demokratické strany (FDP) a Zelených, začali v polovině prosince vyjednávat s CDU/CSU sociální demokraté (SPD). I tato jednání jsou složitá, dnes rozhodl sjezd sociální demokracie (SPD) o zahájení koaličních rozhovorů s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Výběr hlavních událostí kolem sestavování německé vlády od voleb:

24. září 2017 – Parlamentní volby opět (počtvrté) vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Merkelové, utrpěla ale ztráty, stejně jako její dosavadní koaliční partner SPD na druhé příčce, pro kterého to byl nejhorší výsledek v poválečných dějinách. V novém Spolkovém sněmu je třetí nejsilnější stranou protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

20. října 2017 – K prvnímu společnému jednání o nové vládní koalici se sešli představitelé konzervativní unie CDU/CSU, Svobodné demokratické strany (FDP) a Zelených.

20. listopadu 2017 – Po více než čtyřtýdenním úsilí jednání CDU/CSU, FDP a Zelených zkrachovala. Rozhovory překvapivě ukončila liberální FDP. Největší neshody panovaly v otázkách migrace a ochrany klimatu. Hovořilo se o možnosti vypsání předčasných voleb s nejistým výsledkem a tisk psal, že země stojí před státní krizí.

7. prosince 2017 – Sjezd sociální demokracie (SPD) v Berlíně rozhodl, že SPD zahájí rozhovory o vládě s konzervativní unií CDU/CSU. Výsledkem rozhovorů nemusí být podle nich nutně pokračování velké koalice, ve hře budou i menšinová vláda CDU/CSU nebo předčasné volby.

13. prosince 2017 – První jednání politiků konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) o vytvoření nové vlády. CDU/CSU se vyslovila pro začátek podrobnějších sondovacích rozhovorů, které by měly vést k vytvoření velké koalice.

15. prosince 2017 – Vedení SPD se vyslovilo pro zahájení předběžných rozhovorů o vládě s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Merkelové.

7. ledna 2018 – V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociální demokracií (SPD). Vůli dohodnout se dávali najevo i šéfové CSU a SPD Horst Seehofer a Martin Schulz.

12. ledna 2018 – Šéfové CDU, CSU a SPD Angela Merkelová, Horst Seehofer a Martin Schulz potvrdili dohodu, k níž došli vyjednávači v rámci sondovacích rozhovorů o nové vládě, a oznámili, že doporučí zahájení koaličních rozhovorů.

15. ledna 2018 – Předsednictvo Křesťanskosociální unie (CSU) se v Mnichově vyslovilo pro zahájení koaličních rozhovorů se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a se sociální demokracií (SPD).

21. ledna 2018 – Němečtí sociální demokraté na sjezdu rozhodli, že zahájí koaliční rozhovory s CDU/CSU kancléřky Merkelové.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner