Německá armáda se chce více podílet na posílení vojenských kapacit Severoatlantické aliance v pobaltských republikách, je proto připravena vyslat do Litvy až 250 vojáků, kteří zde budou součástí aliančního praporu o tisícovce mužů a žen ve zbrani. Dnes o tom informovala agentura DPA s tím, že rozhodnutí se očekává na červencovém summitu NATO. Takovéto prapory NATO mají být podle portálu spiegel.de jako protiváha ruských sil i v Lotyšsku, Estonsku, Polsku a Rumunsku.

Německý bundeswehr je již nyní ve východních zemích aliance aktivní. Letos počítá s vysláním 5500 vojáků na manévry a školení především do Polska a tří pobaltských republik. Podle DPA je to o pět set vojáků více než loni. Vzrostl také počet cvičení, kterých se německé vojsko účastní, letos jich bude 21, což je o pět více v loňském roce.

Naopak počet německých vojáků v pohotovostních silách NATO letos poklesl z 4700 na 3600. Berlín se ale také spolu s dalšími aliančními státy podílí na ochraně vzdušného prostoru Pobaltí, německé stíhačky Eurofighter zde působily od loňského srpna do letošního ledna a zpět se sem vrátí opět v září.

I přes posilování vojenských kapacit aliance chce německá kancléřka Angela Merkelová, aby NATO vedlo další rozhovory s Ruskem. „Musíme také stále budovat příležitosti pro dialog. To považuji za velmi důležité,“ řekla dnes podle DPA.

O vyslání nových vojáků do východních členských zemí chce NATO podle magazínu Der Spiegel rozhodnout na červencovém summitu ve Varšavě. Americký prezident Barack Obama v pondělí na neformálním setkání s představiteli Německa, Francie, Británie a Itálie v Hannoveru podle německých médií, že očekává posily především od Londýna a Berlína.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner