Bývalý německý prezident Christian Wulff čelí ostré kritice levicových politických stran. Přestože mu náleží doživotní renta, přijal místo prokuristy v turecké módní firmě. Píše o tom dnes list Bild am Sonntag.

Podle informací Bildu začal osmapadesátiletý křesťansko-demokratický politik pro společnost Yargici pracovat koncem dubna. Šéf její německé pobočky Erik Schaap listu řekl, že bývalý prezident jí radí v právnických záležitostech. Výši jeho výdělku nechtěla Wulffova spolupracovnice sdělit, berlínská kancelář bývalého prezidenta se k věci zatím nevyjádřila.

Exprezident pobírá od roku 2012, kdy po sérii skandálů předčasně odstoupil z funkce, roční rentu ve výši 236.000 eur (6,2 milionu Kč). „Bývalí prezidenti zpravidla zastávají čestné úřady a nestávají se z nich prokuristé v módních firmách, “ řekl listu zástupce předsedy SPD Ralf Stegner. „Doživotní renta se přeci hlavám státu uděluje proto, aby nebyly nuceny si přivydělávat,“ dodal.

Šéfka poslanců strany Levice Sahra Wagenknechtová požaduje změnu zákona o finančním zabezpečení bývalých prezidentů. „Není možné, aby Wulff od daňových poplatníků dostával ročně 236.000 eur a nezapočítávaly se soukromé příjmy,“ myslí si politička. Její strana podá v německém parlamentu odpovídající návrh, uvedla agentura DPA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner