Berlín 11. října (zpravodaj ČTK) – Německo dnes nepřímo odmítlo návrhy českého prezidenta Miloše Zemana k Ukrajině. Postoj spolkové vlády se nemění, sdělila ČTK její mluvčí. Krym podle Německa je a zůstává integrální součástí Ukrajiny.

Zeman v úterý při vystoupení v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli“, tedy za hotovou záležitost. Zároveň se zmínil o možnosti ruské kompenzace ve prospěch Ukrajiny ve formě finanční náhrady nebo dodávek ropy a plynu.

„Postoj spolkové vlády se nemění,“ napsala dnes na dotaz k Zemanově návrhům mluvčí německé vlády. „Krym je a zůstává – podle jednomyslného názoru mezinárodního společenství – integrální součástí státního území Ukrajiny,“ doplnila.

Zemanovým výrokům se dostalo rozsáhlé kritiky v Česku i v zahraničí. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že Zeman k projevu neměl žádný mandát. Jeho výroky podle Sobotky byly v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zase dnes ve Štrasburku řekl, že „rozhodně odmítá“ tvrzení o anexi Krymu jako o „hotové věci“ a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za peníze nebo suroviny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner