Migrační krize je pro celou Evropu velká zátěž a tak politici někdy při rozhodování vybírají ze všech možností pro danou chvíli to nejlepší možné řešení. To se však časem může ukázat jako nevyhovující. Nejinak je tomu i v Německu, které je uprchlickou vlnou zasaženo nejvíce. Za loňský rok do Německa přišlo 1,1 milionu běženců. Připomeňme si v bodech klíčové události, které zahýbaly nejen německou politickou scénou, a změny, které v důsledku měnící se situace musela země zavést.

* Mezní událostí bylo kromě vstřícných výroků Merkelové její oznámení z konce loňského srpna, že německé úřady přestávají vůči běžencům ze Sýrie uplatňovat společnou evropskou azylovou politiku a nebudou je vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území EU. Pozornost také vyvolalo vystoupení Merkelové z 31. srpna, kdy kancléřka označila uprchlickou vlnu jako velkou výzvu a kdy řekla, že „Německo to zvládne“.

* Na konci loňského října německá vláda v rámci zpřísnění azylových zákonů přidala balkánské země Albánii, Kosovo a Černou Horu na seznam bezpečných států, jejichž občané nemají v Německu nárok na udělení azylu.

* Počátkem listopadu Německo oznámilo, že začne znovu vracet syrské běžence do zemí, kde poprvé vstoupili na území EU. Podle některých politiků a analytiků to znamenalo první velkou změnu ve vstřícném německém postoji k uprchlíkům.

* Tento měsíc bavorský zemský kabinet vyzval vládu Merkelové k dalšímu rozšíření seznamu bezpečných států; tato největší německá spolková země, na jejímž území končí takzvaná balkánská stezka, po níž do Evropy loni přišly statisíce migrantů, by chtěla mezi bezpečné státy nově zařadit Arménii, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu, asijské země Bangladéš, Indii a Mongolsko.

* Bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann tehdy také řekl, že by vláda měla rovněž uvážit změnu statusu Maroka, Tuniska, Alžírska, Beninu, Gambie, Mali a Nigérie.

* Včera se šéfové německých vládních stran dohodli, že vláda na seznam bezpečných zemí zařadí Alžírsko, Tunisko a Maroko. Omezí se také možnost, aby se za žadatelem o azyl přistěhovali jeho příbuzní.

* Bavorsko také zavedlo opatření, kdy na hranici s Rakouskem vrací zpět běžence, kteří nechtějí požádat o azyl v Německu, ale v jiné evropské zemi.

* Německá vláda rovněž chystá zákon, podle kterého cizinci, kteří budou odsouzeni za závažné kriminální delikty, mimo jiné za znásilnění, budou muset počítat s vyhoštěním. Opatření vzniká v reakci na události v Kolíně nad Rýnem a dalších městech, kde během novoročních oslav došlo k početným případům okrádání a sexuálního obtěžování žen. Podle svědků a předběžných závěrů policejního vyšetřování byli pachatelé arabského a severoafrického původu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner