Německo by mělo začátkem příštího roku zrušit trestný čin hanobení zahraničního majestátu. Shodla se na tom dnes koalice křesťanských a sociálních demokratů, která chce mít příslušnou novelu na stole nejpozději v lednu. Normu, kterou politici považují za zastaralou, využil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k žalobě na německého satirika Jana Böhmermanna.

Pětatřicetiletý Böhmermann vyvolal letos v březnu poprask svou básní, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik ovšem básní odvysílanou ve veřejnoprávní televizi ZDF tureckému prezidentovi demonstroval, jaká forma kritiky a invektiv je nepřijatelná i v demokratickém státě. Erdogan si totiž předtím u německé vlády stěžoval na zcela legitimní kritiku porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Erdogan si to nenechal líbit a satirika zažaloval. Využil přitom paragraf 103 německého trestního zákoníku, který počítá s maximálním trestem pěti let vězení. Böhmermannovo trestní stíhání umožnil souhlas německé vlády, která si za to vysloužila velkou kritiku.

Už tehdy se řada členů německého kabinetu shodovala na tom, že je třeba zastaralý paragraf zrušit, lišily se ale názory, kdy tak učinit. Koalice se dohodla až dnes.

„Nejpozději v lednu příštího roku by měl do vlády jít návrh novely s jasným cílem zrušit hanobení majestátu, jak je stanoveno v paragrafu 103 trestního zákoníku,“ řekl novinářům po několikahodinové koaliční schůzce, která se věnovala i řadě dalších témat, šéf poslanců sociální demokracie Thomas Oppermann. „Je to předpis z 19. století, z období císařství, nepatří do moderní demokracie. Jsem rád, že učiníme tento jasný krok,“ podotkl.

Trestní stíhání Böhmermanna zastavila německá prokuratura v úterý. Böhmermannův umělecký počin bude ale ještě předmětem občanskoprávního sporu, který začne 2. listopadu projednávat zemský soud v Hamburku. Erdogan se v žalobě domáhá, aby byl zakázán celý text posměšného dílka. Hamburský soud v květnu předběžným opatřením satirikovi zakázal veřejně opakovat velké části básně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner