Německo se dnes rozloučilo s bývalým kancléřem Helmutem Schmidtem, který zemřel 10. listopadu ve věku 96 let. Kancléřka Angela Merkelová ho při smutečním ceremoniálu v hamburském kostele svatého Michala označila za výjimečného státníka, který bude Německu i světu chybět. Připomněla i jeho nesmiřitelný postoj v boji proti levicovým teroristům v 70. letech, dala ho do souvislosti s nedávnými atentáty v Paříži.

„Helmut Schmidt nám bude všem chybět. Jeho smrt po sobě zanechala mezeru v politickém i v publicistickém světě,“ řekla Merkelová před zhruba 1800 smutečními hosty, mezi nimiž byli všichni členové německé vlády, prezident Joachim Gauck i jeho předchůdci Christian Wulff a Horst Köhler. Na státní pohřeb dorazili také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing či bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger.

„Helmut Schmidt byl zapálený pro demokracii a pro její hodnoty,“ řekla Merkelová. „Když byl přesvědčen, že je třeba udělat něco důležitého, udělal to a nebál se následků. Byl připraven zaplatit i tu nejvyšší cenu,“ uvedla.

Kancléřka vyzdvihla Schmidtovy zásluhy o vytvoření společné evropské měny i o založení skupiny ekonomicky silných zemí G7. Zároveň připomněla i boj bývalého kancléře proti teroristické organizaci Frakce rudé armády (RAF), která prováděla v Německu teroristické útoky. Boj proti terorismu dala do souvislosti se současnou bezpečnostní situací v Evropě.

„Dnes, když se loučíme s Helmutem Schmidtem, znovu čelíme hrozným atentátům. Naše myšlenky stále míří do Paříže, k obětem útoků před deseti dny a k jejich blízkým. Motivy a okolnosti jsou dnes jiné, ale terorismus zůstává terorismem. Vražedné zločiny, jejichž pachatelé pohrdají lidmi, nemůže nic ospravedlnit,“ řekla Merkelová.

Podle ní sice vyvstává otázka, jak by na útoky reagoval Schmidt, odpověď ale musí hledat současní politici. „Musíme sami dokázat, že jsme pochopili, co to znamená převzít zodpovědnost,“ řekla. Podle Merkelové je třeba jednat rozhodně a zachovat mezinárodní solidaritu. „Svoboda je silnější než teror a nenávist. Lidskost je silnější než nelidskost,“ řekla kancléřka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner