Německo se v reakci na pařížské atentáty vojensky zapojí do boje proti organizaci Islámský stát. S odvoláním na zdroje blízké vládě o tom informuje agentura DPA. Na pomoc koalici vyšle Berlín průzkumné letouny Tornado, rozhodnutí ale ještě musí schválit Spolkový sněm. Poslanci koaličních stran budou o věci jednat ještě dnes.

Kancléřka Angela Merkelová a příslušní ministři se na vyslání průzkumných letounů dohodli na jednání v Berlíně, uvedla DPA. Kromě nasazení letounů typu Tornado se údajně hovoří také o vyslání letounů umožňujících tankování paliva za letu. Média spekulují rovněž o zapojení německého námořnictva.

O chystaném zapojení Německa do mezinárodní koalice bojující proti radikálům z IS už dříve informoval také odborník na obranu vládnoucí Křesťanskodemokratické unie (CDU) Henning Otte. „Neposílíme jen výcvikovou misi v severním Iráku, své angažmá v boji proti teroru IS posílíme také vysláním průzkumných letounů Tornado,“ uvedl Otte.

Německo cvičí na severu Iráku členy kurdských milicí, takzvané pešmergy. Dodává jim také zbraně.

Rozhodnutí musí schválit ještě parlament. Agentura DPA už dopoledne informovala, že se poslanci stran vládní koalice křesťanských a sociálních demokratů sejdou kolem 17:00 SEČ k mimořádným zasedáním, na nichž se bude projednávat podpora Francie v boji proti terorismu.

Kanléřka Merkelová se ve středu v Paříži setkala s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a slíbila, že vyslyší žádost Francie, aby Německo projevilo větší solidaritu po pařížských útocích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner