Německo zavřelo kvůli imigrační krizi hranice s Rakouskem! Německá média hlásí aktuální změnu v azylové politice.  Podrobnosti oznámil německý ministr vnitra Thomas de Maizière (CDU) v 17.30 na mimořádné tiskové konferenci. Opatření podle něj schválila jednomyslně koalice. Krok Německo konzultovalo s Rakouskem. Německý ministr vnitra doslova řekl: „Prosím o pochopení. Potřebujeme trochu času a potřebujeme jistou míru pořádku na svých hranicích.“

Ještě v neděli dopoledne přijelo do Mnichova okolo 1. 400 utečenců. V sobotu to bylo 13.000 běženců a pracovníci mnichovského nádraží a policie se již ocitli na hranici zoufalství. Jak píše německý tisk, tak během dvou posledních týdnů přišlo jen do Mnichova 63 tisíc utečenců, čímž se vyčerpaly možnosti země a jak Bavorsko, tak i Německo nejsou momentálně schopny přijímat nové utečence. Všechny spolkové země vyjádřily názor, že příjem utečenců je na konci limitu.

Podle informací listu „Bild am Sonntag“ bude německá policie v pohraničním území do 30 km před českou a polskou hranicí provádět kontroly. Policejní síly z celého Německa, tedy ze všech spolkových zemí, jsou povolány na spolkové hranice. Podle deníku bude do Bavorska vysláno 2100 příslušníků pohotovostních oddílů, kteří se budou podílet na zajištění hranic.

Německý ministr vnitra dnes na tiskové konferenci mimo jiné uvedl: „Německo nadále bude plnit všechny národní i mezinárodní závazky související s ochranou uprchlíků. Podle platného evropského práva ale Německo vůbec není příslušné pro tu největší část uprchlíků. Tento krok se stává nutným. Naši velkou ochotu nemůžeme přepínat. Německo přijímá svoji humanitární odpovědnost, ale to břemeno musí být rozděleno mezi ostatní země. Může dojít i k omezení cestovního provozu na železnici, prosím o pochopení, potřebujeme trochu času a jistou míru pořádku. Hlavní pořád zůstává pomoc na místech konfliktů, aby se tolik utečenců vůbec nevydávalo na cestu. Nadále platí Dublinské nařízení a uprchlíci si nemůžou vybírat, kde požádají o azyl. Dočasná kontrola na našich hranicích byla probrána a schválena jednomyslně.“ Po tiskové konferenci, která trvala asi 10 minut, ministr odešel a neodpovídal ani na žádné dotazy.

Německé úřady hodlají zahájit kontroly v blízkosti společné hranice s Českem a s Polskem. Má to prý zamezit vyhýbání se hraničním kontrolám na německo-rakouské hranici. Největší evropská ekonomika se potýká s přílivem běženců. Jenom do bavorského Mnichova v sobotu dorazilo 12.200 uprchlíků.

Od pěti hodin odpoledne na žádost vedení „Deutsche Bahn“ německé dráhy neprovozují žádné vlaky z Rakouska do Německa.

Situace v opačném směru je nejasná. Na cestě do Německa prý nyní mezinárodními expresy Railjet směřuje zhruba 1800 uprchlíků.

Přechodné zrušení vlakové dopravy tento týden zavedly také rakouské dráhy, a to mezi Rakouskem a Maďarskem. Odřeknutí spojů ÖBB ve čtvrtečním prohlášení vysvětlila jako následek masivního přetížení.

Mnichovská zemská vláda ostře kritizuje spolkovou kancléřku Merkelovou

Předseda bavorské vládní strany CSU a premiér Svobodného státu Bavorsko Horst Seehofer dnes veřejně kritizoval Angelu Merkelovou. Sdělil ji skrze německá média: „Vaše rozhodnutí ze 4. září, kdy jste přikázala vpustit všechny utečence z Maďarska do Spolkové republiky Německo bylo velkou chybou, kterou se budeme muset ještě hodně dlouho zabývat. To, co mělo být jen jednorázovou akcí, to se vyvinulo v každodenní praxi. Ocitli jsme se kvůli tomu v nouzové situaci, která nám přináší obrovské problémy.“

Běženci raději zůstanou v Srbsku

Zhruba čtyři tisíce uprchlíků na srbsko-maďarské hranici přijalo v neděli odpoledne s velkou nervozitou zprávu, že se již do Německa nedostanou. Rozhodují se, že zůstanou raději v Srbsku než v Maďarsku. V úterý má být dokončen plot mezi srbskou a maďarskou hranicí.

Juncker: Německý krok je v souladu s krizovými pravidly Schengenu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v reakci na německý krok řekl, že podle něj je v souladu s krizovými pravidly Schengenu. Krok Berlína prý poukazuje na nutnost dosáhnout na pondělní mimořádné schůzi unijních ministrů vnitra a spravedlnosti k uprchlíkům dohody o rozdělení migrantů mezi členské země.

Německá vládní koalice se na dočasném uzavření hranic shodla jednomyslně. Konzultovali to i s Rakouskem. Jsou si i vědomi toho, že tím neodstraní všechny problémy. Německo nicméně podle něj není příslušné pro největší část uprchlíků. „Dublinské řízení a nařízení o registraci platí nadále v nezměněné formě a žádám, aby se tím v budoucnosti řídily všechny členské státy EU. Příslušný stát žadatele o azyl nejenom registruje, ale také provádí celé azylové řízení. I osoby hledající azyl musí akceptovat fakt, že si nemohou prostě vybrat členský stát Evropské unie, kde požádají o ochranu,“ uvedl německý ministr.

Německo podle rakouských drah ÖBB přerušilo železniční dopravu z Rakouska. Do Německa prý ve vlacích nyní směřuje zhruba 1800 uprchlíků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner