Bývalý německý prezident Joachim Gauck obdržel prestižní Mezinárodní cenu Hayekovy nadace. Rok po svém odchodu z nejvyšší státní funkce 78letý Gauck dnes ocenění převzal v jihoněmeckém Freiburgu. V minulosti se laureáty ceny stali mimo jiné i bývalý český prezident Václav Klaus či slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda.

Ocenění, které nese jméno rakouského ekonoma a filozofa Friedricha Augusta von Hayeka, získal Gauck za to, že se podle poroty zasloužil o svobodu a základní lidská práva a dlouhodobě podporuje tržní hospodářství.

Evangelický pastor a dlouholetý ředitel úřadu pro dokumenty někdejší východoněmecké tajné policie Stasi se stal německým prezidentem v roce 2012. Loni v březnu Gaucka ve funkci nahradil Frank-Walter Steinmeier.

Hayekovy ceny stejnojmenná nadace uděluje každé dva roky osobnostem, které přispěly mimořádnými výkony k posilování a podpoře liberálního hospodářského a společenského uspořádání v Německu, Evropě nebo jiných částech světa.

Nositeli ocenění jsou mimo jiné někdejší britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová, slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda či finský prezident Sauli Niinistö. V roce 2009 ji obdržel tehdejší český prezident Václav Klaus.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner