Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ostře kritizoval práci policie při silvestrovském incidentu v centru Kolína nad Rýnem, kde se velké množství mužů dopouštělo sexuálních útoků a krádeží. Obětí se stalo přes 100 žen. Policie zatím vyšetřuje tři podezřelé, nikoho ale nezatkla. V Hamburku, kde bylo původně hlášeno několik podobných případů, se podle posledních informací policii přihlásilo jako oběť již přes padesát žen. Podle četných svědků ženy v obou městech napadali mladíci severoafrického a arabského vzhledu.

„Policie opustila prostranství (u kolínského nádraží), později došlo k těmto událostem a nyní se jen čeká na trestní oznámení od obětí. Tímto způsobem policie pracovat nemůže,“ řekl de Maiziére v televizi ARD.

Proti jeho výrokům se ale ohradily policejní odbory. „Nemyslím, že je správné, aby ministr veřejně kritizoval místní policii a lidi, kteří řídili zásah. Takto paušálně napadnout kolínskou policii je nepřístojné,“ řekl šéf odborů Rainer Wendt. Ministr později na tiskové konferenci už o možném pochybení policie nemluvil

Kolínský policejní prezident Wolfgang Albers v televizi N24 uvedl, že o silvestrovské noci bylo na místě 70 státních a 140 městských policistů. První informace o sexuálním obtěžování podle něj policie dostala už krátce po činu, nepodařilo se však zadržet žádného pachatele, protože je oběti ani svědci nedokázali v davu rozpoznat. Nyní kolínská policie žádá svědky o předání amatérských videí ze silvestrovské noci, na nichž by bylo možné odhalit násilníky a dodatečně je identifikovat.

Albers také odmítl výzvy k tomu, aby kvůli incidentu odstoupil. „V úřadu samozřejmě zůstanu. Myslím, že právě teď je mě na tomto místě třeba,“ řekl.

Kritice čelí i kolínská primátorka Henriette Rekerová kvůli svému doporučení, aby se ženy při pohybu v davu snažily udržovat bezpečný odstup od ostatních lidí. Mnozí Němci její vyjádření vnímají, jako by primátorka dávala část viny za incident i obětem. „Možná by se i banky měly držet v bezpečné vzdálenosti od lupičů,“ uvedl ironicky jeden z uživatelů twitteru.

V okolí kolínského hlavního nádraží a katedrály v jeho sousedství se podle dosavadního vyšetřování shromáždila o silvestrovské noci asi tisícovka mužů, kteří podle policie vypadali, jako by pocházeli ze severní Afriky nebo z arabských zemí. Z davu se vyčlenily skupiny o 20 až 100 lidech, které pak obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly.

Policii se zatím přihlásilo přes 100 napadených žen, z toho dvě třetiny jsou turistky, které přijely do Kolína právě kvůli oslavě příchodu nového roku. Policie zatím vyšetřuje kvůli incidentu tři lidi. Ministr spravedlnosti Heiko Maas vyjádřil podezření, že celý případ je dílem organizovaného zločinu. „Zdá se, že to celé bylo dohodnuté,“ řekl.

Počet případů se mezitím zvýšil i v severoněmeckém Hamburku. Náměstek tamního policejního prezidenta Reinhard Fallak v rozhovoru s listem Hamburger Abendblatt řekl, že do dnešního odpoledne policie přijala oznámení o sexuálních útocích od 53 žen. Napadené se prý shodují v tom, že útočníci mluvili arabsky a že jejich vzhled byl jižanský, severoafrický a arabský.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner