Za svou paušální kritiku afrických mužů se dnes omluvil německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller. Svými výroky, že afričtí muži mrhají penězi na drogy a ženy, prý myslel něco jiného. Koaliční sociální demokracie je ale rozdělena v postoji ke slovům politika, jenž nedávno ohlásil velký program pomoci Africe.

„Je mi to líto, prohlášení bylo příliš nediferencované,“ řekl Müller v marockém městě Marrákeš, kde se účastní světové konference o klimatu. Z kontextu celé jeho řeči je podle agentury DPA zřejmé, že mu šlo o to, aby vyzdvihnul význam žen a mládeže pro budoucnost Afriky.

Ministr Křesťanskosociální unie (CSU) řekl 2. listopadu na stranickém kongresu v Bonnu, že afričtí mužové neinvestují do svých dětí, rodiny a do vzdělání. Záznam jeho vystoupení odvysílala veřejnoprávní televize ZDF ve svém satirickém pořadu.

„Když africká žena vydělá 100 dolarů, přinese domů rodině 90 dolarů. Když 100 dolarů vydělá africký muž, kolik přinese domů? Třicet dolarů. A určitě víš, co udělá se zbytkem (smích): (nakoupí) totiž alkohol, chlast, drogy a ženy samozřejmě,“ prohlásil ministr, který před čtyřmi dny oznámil dokončení velkého německého plánu pomoci černému kontinentu, takzvaného „Marshallova plánu pro Afriku“.

Müller ale podle své mluvčí vycházel z vědeckých poznatků, konkrétně ze studie Nike Foundation z roku 2009. Svého kolegy se také zastala sociálnědemokratická (SPD) ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. „Tohle je životní zkušenost,“ uvedla s tím, že problém se ale netýká pouze Afriky.

Müllerovu volbu slov nicméně kritizovala generální tajemnice SPD. „Je to odpudivý rasismus, špatně maskovaný za pseudovědu,“ řekla. „Takové poznámky nejsou hodny člena kabinetu,“ dodala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner