Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o svých návrzích jednat na nadcházející schůzce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Steinmeier podle agentury AP v komentáři pro německý deník varoval, že „mezi Ruskem a Západem se otevřely hluboké propasti“. Ruská anexe Krymu a rozhodnutí Moskvy pozastavit platnost Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) z roku 1990 jsou podle Steinmeiera důkazy hroucení bezpečnostní architektury na starém kontinentě. „Hrozí nové, nebezpečné závody ve zbrojení,“ citovala německého ministra zahraničí agentura DPA.

Steinmeier nyní přichází s vlastní iniciativou, který má ambicióznější cíle než CFE. Berlín chce nová pravidla pro rozmístění raket, tanků, ale i dronů. Německo požaduje i regionální limity pro zbrojení a opatření na zvýšení transparentnosti. Steinmeier hodlá usilovat i o dohodu umožňující kontrolu zbraní v oblastech, které jsou předmětem územních sporů. Jde zejména o Krym, Jižní Osetii, Abcházii a Podněstří.

Německo příští týden hostí neformální setkání ministrů zahraničí OBSE. Na tomto fóru chce Steinmeier zahájit diskuse o svých návrzích. Německo je letos předsednickou zemí OBSE.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner