Berlín 17. ledna (ČTK) – Stejně jako jezdí němečtí školáci na výměnné pobyty do Francie či Polska a jejich tamní vrstevníci na zkušenou do škol po celém Německu, měli by i němečtí žáci z východu země vyrážet sbírat zkušenosti na západ a opačně. Myslí si to alespoň durynský ministr školství a kultury Helmut Holter. Téměř třicet let po znovusjednocení Německa toho totiž podle něj obyvatelé někdejší NDR a bývalého západního Německa o sobě vzájemně příliš nevědí. Návrh se ale s velkým nadšením nesetkal, informovala agentura DPA.

„Nepotřebujeme školní výměnné projekty jen s Polskem či Francií, ale i mezi Lipskem a Stuttgartem,“ uvedl Holter s odkazem na saské město, které bylo kdysi součástí Německé demokratické republiky a metropoli Bádenska-Württemberska, která byla od roku 1949 součástí Spolkové republiky Německo.

Zkušenosti nasbírané na druhé straně někdejší německo-německé hranice by podpořily porozumění v německé společnosti, myslí si Holter, člena strany Levice, která vznikla v roce 2007 sloučení postkomunistické PDS s další levicovou stranou.

S nadšením se ale Holterův návrh na německé politické scéně příliš nesetkal. Kritizoval ho například jeho rezortní kolega ze spolkové země Sasko-Anhaltsko, jejíž území bylo stejně jako to durynské před rokem 1990 součástí NDR. „Osmadvacet let po znovusjednocení Německa bychom neměli budovat nové ideologické zdi tam, kde dávno žádné nejsou,“ uvedl křesťanský demokrat Marco Tullner. Podle něj už nyní existuje řada projektů mezi žáky ze škol v různých spolkových zemích a to, zda tyto země kdysi ležely na západní či východní straně železné opony, při nich není důležité.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner