Berlín 30. listopadu (ČTK) – Ve snaze vyřešit povolební pat se dnes večer v sídle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmayera sejdou předsedové Křesťanskodemokratické unie (CDU), bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a sociální demokracie (SPD). S kancléřkou Angelou Merkelovou, Horstem Seehoferem a Martinem Schulzem chce prezident hovořit o možnostech vytvoření nové německé vlády.

CDU, CSU a SPD tvořily v uplynulých čtyřech letech koaliční vládu. Sociální demokraté po zářijových parlamentních volbách, v nichž získali rekordně nízký počet hlasů, ale oznámili, že odcházejí do opozice.

CDU a CSU poté začaly jednat o vytvoření takzvané jamajské koalice se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Po několika týdnech ale jednání ztroskotala.

Předseda sociální demokracie Schulz se následně ocitl pod vnitrostranickým i vnějším tlakem, aby zabránil konání předčasných voleb a souhlasil s jednáním o pokračování velké koalice. Zabránit opakování voleb chce pomocí série schůzek mimo jiné právě prezident Steinmeier. Na strany apeloval, aby se nevzdávaly své zodpovědnosti a nepřesouvaly ji zpět na voliče.

Před večerní schůzkou s představiteli nejsilnějších německých stran se prezident dopoledne setká také s volebními lídry protiimigrační a protiislámské strany Alternativa pro Německo (AfD) Alexanderem Gaulandem a Alice Weidelovou. V uplynulých dnech se sešel i s dalšími zástupci nových parlamentních frakcí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner