Německo musí více investovat do zlepšení jazykových znalostí imigrantů a jejich kvalifikace, aby je bylo možné integrovat na pracovní trh. Na Dnech německého průmyslu to dnes řekl prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Ulrich Grillo. Pokud se podaří zajistit uprchlíkům práci, mohou podle něj být velkým přínosem pro německou společnost.

„Ústřední bod je integrovat co nejvíc uprchlíků na pracovní trh,“ řekl Grillo. Podle něj to bude znamenat dlouhodobé výdaje do zlepšení schopností uprchlíků. „Ani jazykové schopnosti, ani pracovní kvalifikace se neobjeví jen proto, že si to budeme přát,“ upozornil.

Šéf BDI proto kritizoval současnou vládní koalici za spory ohledně imigrantů. „Současná situace potrvá ještě dlouho a bude vyžadovat mimořádné úsilí od politiků, hospodářství i společnosti. Proto je nezbytné, aby koalice byla v této věci jednotnější,“ prohlásil.

Pokud se uprchlíci naučí německy a seženou práci, budou podle Grilla do budoucna velkým přínosem pro Německo. Země se totiž kvůli stárnutí populace potýká s nedostatkem pracovních sil. „Už nyní je neobsazeno 600 tisíc pracovních míst, a to mluvíme jen o už existujících pozicích,“ řekl.

Prezident BDI také prohlásil, že Německo nemůže určit horní hranici pro počet uprchlíků, kteří v zemi mohou požádat o azyl, protože by to bylo v rozporu s ústavou. Podle něj je však jasné, že dřív nebo později budou vyčerpány kapacity, které může Německo na řešení uprchlické krize poskytnout. Vyzval proto k vytvoření společné evropské azylové politiky. „Ať skončí výmluvy. Evropská solidarita nesmí hrát roli jen v případech, kdy se dohaduje o rozdělování prostředků z rozpočtu EU,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner