Berlín 24. června (ČTK) – Zemský soud v severoněmeckém Neubrandenburgu kvůli podjatosti odvolal trojčlenný soudní senát z procesu s bývalým zdravotníkem z nacistického koncentračního tábora v Osvětimi Hubertem Zafkem. O pátečním rozhodnutí dnes podle agentury DPA informoval mluvčí soudu.

Proces s nyní 96letým Zafkem začal loni v září a vyznačoval se častým odročováním soudních projednávání kvůli údajné zdravotní nezpůsobilosti obžalovaného. Obžaloba podala na senát stížnost a soud nyní případ přidělil nové trojici soudců.

Ve zdůvodnění podle listu Süddeutsche Zeitung soud mimo jiné uvedl, že předseda senátu a přísedící se opakovaně pokoušeli zabránit účasti na projednávání vedlejšímu žalobci a obětem nacismu, takže to nutně vyvolávalo dojem, že nejsou nestranní.

Zafke je obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor.

Podle obžaloby Zafke působil v Osvětimi v roce 1944 po dobu jednoho měsíce jako příslušník zdravotní služby SS. V procesu jde hlavně o 14 deportačních vlaků, které do vyhlazovacího tábora přijely převážně z Polska, Slovinska, Řecka a Německa, ale i z Nizozemska.

Právě v takovém vlaku se nacházela Anne Franková, dívka, která se později proslavila díky deníku, který psala ve svém úkrytu v Amsterdamu. Nacisté ji i s její rodinou odhalili 4. srpna 1944 a poslali je do koncentračního tábora.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner