Krátkozraká politika americké vlády jde proti zájmům Evropské unie, je přesvědčen německý levicový ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD). Řekl to listu Rheinische Post. Šéf sociální demokracie a její kandidát na kancléře Martin Schulz se zase nechal slyšet, že je třeba se postavit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi (pravicová Republikánská strana). Nepříliš diplomatická vyjádření předních německých politiků ukazují podle pozorovatelů na prohlubující se rozkol mezi Evropou a USA.

Ten se projevil už v hluboce rozdílných názorech na otázky životního prostředí nebo migrace na víkendovém summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) v italské Taormině. Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) po něm prohlásila, že se Evropa bude muset spoléhat více sama na sebe. To však chce i Trump. Zdůraznil, že není spravedlivé, když Spojené státy vydávají na společnou obranu dlouhodobě mnohem více, než odpovídá počtu obyvatel i velikosti ekonomiky.

Členové vládní sociální demokracie volí proti Trumpovi ještě výrazně tvrdší slova. „Kdo urychluje klimatické změny, prodává více zbraní do krizových oblastí a kdo nechce řešit náboženské konflikty politicky, ten ohrožuje mír v Evropě,“ uvedl šéf německé diplomacie Gabriel, podle něhož se Západ v posledních dnech o něco zmenšil. Naráží tím např. na Trumpův příklon k používání uhlí v průmyslu či na Trumpovu snahu vyhrát nad teroristickou organizací Islámský stát. „Kdo se této politice USA nepostaví, nese spoluvinu,“ míní Gabriel.

Podobně to vidí i kancléřský kandidát sociálních demokratů Schulz, který v pondělí večer na stranické akci v Berlíně řekl, že je třeba „se tomuto muži (Trumpovi) se vším, za čím stojíme, postavit do cesty“.

Už nyní se ukazuje, že se z německo-amerických vztahů velmi pravděpodobně stane i jedno z velkých předvolebních témat. Připomínalo by to situaci z roku 2002, kdy tehdejší kancléř Gerhard Schröder (SPD) i díky jasnému odmítnutí německé účasti na válce v Iráku dokázal těsně vyhrát parlamentní volby. V USA tehdy vládl republikánský prezident George Bush mladší, který tažení do Iráku prosazoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner