Po problémech v loňském roce dnes ministři vnitra německých zemí na setkání v Norimberku pochválili lepší práci úřadů pro migraci. V příštím roce je podle nich prioritou deportace odmítnutých žadatelů o azyl a rychlá integrace běženců, kteří v Německu zůstanou.

Předseda konference ministrů vnitra Klaus Bouillon ocenil práci Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF). „Bylo dosaženo obratu,“ řekl podle agentury DPA ministr vnitra spolkové země Sársko. Odkázal přitom na fakt, že BAMF v listopadu zvýšil počet vydaných rozhodnutí a nyní mu zbývá dokončit méně než půl milionu azylových řízení.

Loni podle Bouillona veřejné orgány zodpovědné za řešení migrační krize pracovaly „jako v 18. století“. Mezitím se ale podařilo vytvořit efektivnější systém s 25 přijímacími středisky, kde je v ideálním případě prováděno azylové řízení souběžně s profesním poradenstvím.

Bouillon jménem ministrů vnitra požaduje důsledné vyhošťování běženců, kteří nezískají právo zůstat v Německu. „Lidé jsou rozzlobení z těch přistěhovalců, kteří zahazují pasy nebo přicházejí s falešnými dokumenty, kteří nespolupracují – a takových jsou desítky tisíc,“ řekl člen vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Úspěšné deportace také uvolní ruce úřadům, které se pak budou moci plně věnovat začleňování zbylých migrantů. Těm prý musí spolkové země rychle zajistit bydlení a spolková vláda integrační a jazykové kurzy. „Šestiměsíční čekací doba na integrační kurz je příliš dlouhá,“ prohlásil Bouillon.

Sárský ministr zároveň zkritizoval, že pro výjimečné případy určený takzvaný církevní azyl dostalo v Německu mnoho osob. Německý azylový systém je podle něj někdy zneužíván, například když jednotliví příslušníci stejné rodiny jeden po druhém žádají o azyl a dostávají podporu.

Letos v dubnu Bouillon obhajoval nápad použít na přistěhovalce IQ testy, které by podle něj mohly pomoci zjistit, na jakou práci se nejvíce hodí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner