Edward Snowden (bývalý pracovník NSA) je zrádce amerických tajných služeb. Podle bývalých vysokých představitelů těchto služeb nese značnou část odpovědnosti za nezastavení rozsáhlých teroristických útoků v listopadu 2015 v Paříži. Snowden ze Spojených států utekl do Čínské lidové republiky a nyní se ukrývá pod ochranou ruského prezidenta Vladimira Putina.

Poslanci vládních německých křesťanských a sociálních demokratů podali stížnost proti rozhodnutí Spolkového soudního dvora v jeho věci. Napsal to dnes deník Berliner Zeitung. Německá vláda i kvůli možnému zhoršení vztahů se Spojenými státy nechce, aby Snowden o praktikách NSA vypovídal v Německu. Výslech Snowdena v zemi naopak požadují opoziční Zelení a Levice.

Někdejší spolupracovník NSA Snowden v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, čímž se dopustil závažného porušení pracovní smlouvy.

Spolkový soudní dvůr v listopadu rozhodl, že parlamentní vyšetřovací komise zabývající se špionáží NSA v Německu musí schválit žádost, která vyzývá vládu kancléřky Merkelové, aby vytvořila podmínky pro výslech Snowdena v Německu. Konkrétně jde o umožnění vstupu a pobytu a přislíbení ochrany před možným vydáním do Spojených států.

Koaliční CDU/CSU a SPD výslech odmítají a rozhodnutí soudu vnímají také jako narušování práv svobodně zvolených poslanců. O stížnosti by podle listu Spolkový soudní dvůr měl rozhodnout až v březnu příštího roku. Přinejmenším do té doby koaliční poslanci ve vyšetřovací komisi nedopustí hlasování o žádosti vůči vládě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner