Milionářská daň, růst minimální mzdy, masivní státní investice a zrušení všech tajných služeb i Severoatlantické aliance. Tyto hlavní body volebního programu o víkendu schválil sjezd německé opoziční strany Levice. Postkomunistická formace zároveň nevyloučila vstup do vlády se sociální demokracií (SPD) a Zelenými.

Závěr třídenního sjezdu v severoněmeckém Hannoveru přinesl téměř jednomyslné schválení zhruba 100stránkového programu nazvaného „Sociální. Spravedlivý. Mír. Pro všechny“. Jeho obsahem je podle agentury DPA požadavek radikální politické změny.

Levice prosazuje zvýšení hodinové minimální mzdy ze současných 8,84 na 12 eur (asi 314 Kč), což je přibližně úroveň Lucemburska. Zároveň chce garantovat minimální důchod ve výši 1050 eur (téměř 27.500 Kč).

Strana požaduje progresivní zdanění, přičemž roční příjem vyšší nad milion eur (přes 26 milionů Kč) by ráda zdanila 75procentní sazbou.

Na financování zdravotního pojištění se mají podílet ve stejné míře zaměstnanci i zaměstnavatelé. Doplatky u lékaře Levice odmítá.

Strana volá i po masivních veřejných investicích. Přes 120 miliard eur (přes 3 biliony Kč) by nechala ročně plynout do sociálního bydlení, škol, nemocnic a dopravní infrastruktury.

Levice se též vyslovuje pro ukončení všech zahraničních misí německé armády. Podporuje i rozpuštění NATO a vytvoření nového kolektivního systému bezpečnosti s účastí Ruska. Výhledově slibuje zrušit všechny německé zpravodajské služby.

Straníci diskutovali také o možné účasti ve spolkové vládě s umírněnější SPD a Zelenými. Navzdory kritice šéfa SPD Martina Schulze tuto variantu zcela nevyloučila ani představitelka radikálního křídla Sahra Wagenknechtová, napsal server listu Tagesspiegel.

SPD nyní vládne s konzervativní unií CDU/CSU, Zelení jsou v opozici. Koalice SPD, Levice a Zelených už stojí v čele berlínské radnice. Parlamentní volby čekají Němce v září a podle květnového průzkumu veřejnoprávní televize ARD by se Levice do Spolkového sněmu dostala s šesti procenty, Zelení s osmi a SPD s 26 procenty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner